Пролетно залесяване стартира в района на Сърнегор
24.03.2026По повод отбелязването на Международния ден на горите и Международния ден на водата, както и в деня на пролетното равноденствие – 20.03.2026 г., започна залесяване на площ от 6 дка (подотдел 9-а1) – държавна горска територия в землището на с. Сърнегор, община Брезово, област Пловдив. Дейностите са извършени от лесовъдския състав и работници в ТП „ДЛС – Тракия", съвместно с лесовъди от Регионална дирекция по горите – Пловдив.
Предшестващите пролетното залесяване дейности са осъществени през есента на 2025 г. Извършено е предварително механизирано почистване на площта, последвано от механизирана почвоподготовка с техника и личен състав на стопанството. След извършеното дисковане, през пролетта започна съвместното залесяване. Запазени са участъци от площта, в които е започнал естествен възобновителен процес.
За залесяването са използвани приблизително 3 000 бр. семенни фиданки от благун и обикновен явор, произведени в горски разсадници на територията на Южноцентралното държавно предприятие – ТП „ДГС – Момчилград" и ТП „ДГС – Пазарджик". Посевният материал за производството на фиданките от обикновен явор е събран от служители на стопанството от местен източник на територията на ТП „ДЛС – Тракия". През вегетационния период са предвидени необходимите отгледни грижи за постигане на добри резултати при възобновяването и подобряването на горските територии в района. Грижата за гората се осъществява от държавните горски структури чрез отговорно управление с цел запазване и подобряване на горските ресурси.






